Müzik-Tiyatro-Etkinlik

KARADENİZ’İN HIRÇIN ÇOCUĞU

kazim-koyuncu-anma

‘Şair Ceketli Çocuk’ Kazım Koyuncu doğum gününde anılıyor.

Kazım Koyuncu, yeni nesil onun konserlerine gidemedi belki ama, adını ve müziğini herkes duydu. ‘İşte Gidiyorum’ bir kafede ne zaman çalsa, Karadeniz’in asi çocuğu akıllara gelirdi.

Geleneksel Karadeniz müziği ile Rock’n Roll müziğini sentezleyerek kendi tarzını yaratan müzisyen Kazım Koyuncu’nun bugün doğum günü. 33 yaşında kanserden vefat eden Koyuncu, sevenleri tarafından anılıyor.

7 Kasım 1971′de Artvin’de doğan şarkıcı Kazım Koyuncu, 25 Haziran 2005 yılında İstanbul’da yaşamını yitirmişti. Koyuncu yıllardır müziğin içinde olmasına karşın 2000′li yıllarda Gülbeyaz, Sultan Makamı gibi televizyon dizilerine yazdığı müziklerle ünlenmişti.

Türkiye’deki toplumsal ve siyasal gelişmelere asla duyarsız kalmayan Kazım Koyuncu, gerçek bir çevreciydi.

“Karadeniz’in hırçın çocuğu” olarak tanınan Koyuncu, demokrasi üzerine fikirleriyle de tanınıyor. Rize’de Fırtına Deresi’ne yapılacak termik santral protestosundan, insan hakları ihlallerine karşı çıkmaya kadar bir etkinliğe destek veriyordu.

Koyuncu bir röportajında, “Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem” demişti.

İyi ki doğdun şair ceketli çocuk!