Her Telden

22 KASIM DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

dis-hekimi

9. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devletinde belgesiz diş hekimliğinin yapılması yasaklanmıştır. Ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin temelleri 22 Kasım 1908’de atılmış ve bugün 1996 yılında “Diş Hekimleri Günü” olarak kabul edilmiştir.

18 Kasım 1908’de tıp fakültesinin açılmasının ardından 22 Kasım 1908’de diş hekimliği fakültesinin de açılması kararı alınmıştır. İlk dekan Cemil TOPUZLU yönetiminde bir kadro oluşturulmuş ve 1500 lira ile Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul Üniversitesi kurulduğunda da bu okul tıp fakültesinden ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını almıştır. Ardından da 22 Kasım’ın içinde bulunduğu hafta Toplum Ağız Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilen bu günde, özellikle çocukluk çağından itibaren verilecek eğitimlerle gelişecek olan bu alışkanlığın yeni nesillere kazandırılabilmesi için ailelere ve topluma düşen görevler konusunda halkın dikkati çekilmeye çalışılmaktadır.
Diş Hekimleri gününü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı haftasını  kutluyoruz.
 dis-sagligi
Ağız diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz parçasıdır. Hatta sağlık, ağızdan başlar diyebiliriz. Ağız ve diş sağlığının korunması, aslında olası birçok hastalığın başlamadan bitmesi demektir.  Diş çürüğü, diş eti hastalığı diyerek, sorunu hafife almamak lazım. Çünkü diş hastalıklarının nedenleri ile dünya genelinde, her yıl 36 milyon insanın ölümüne yol açan diyabet, kalp-damar hastalıkları, üst solunum yolu hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıkların nedenleri aynıdır.   
Belirgin bir rahatsızlığınız olmasa bile ortalama 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gidin.