Her Telden

ANKARA’DA GEZİLEBİLECEK YERLER

Bugün cumartesi ve biz kultursever.com ailesi olarak hepinize keyifli bir hafta sonu diliyoruz 🙂

Eğer Ankara’da yaşıyorsanız, alışveriş merkezlerinden sıkıldıysanız, bu cumartesiyi farklı geçirmek istiyorsanız, ne yapacağınıza karar veremiyorsanız, işte size cumartesi alternatifleri.

Elbette bu cumartesi çok özel bir gün. Bu yüzden ilk sırada Anıtkabir var.

Anıtkabir

anitkabir

Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kurtuluş mücadelesiyle askeri gücünü tüm dünyaya kanıtlayan ve bağımsızlığını dişiyle sökerek alan Türk Ordusunun dahi Başkumandanı büyük Atatürk‘ün, sosyal ve siyasal alandaki sayısız başarıların dan ve attığı hayati adımlardan birinin yıl dönümünü kutladığımız büyük gün, en büyük bayram. İşte bu yüzden, Atamızı ziyaret etmek ve Anıtkabir’i de gezmek lazım. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Hepimize kutlu olsun.

 

Tarihte Yolculuk İçin İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk Fotoðraf ve Objeler

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan II. TBMM Binası şehrin bir diğer önemli yapısı. 1924-1960 yılları arasında II. TBMM Binası olarak hizmet veren yapı 30 Ekim 1981 yılından günümüze Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze 2008 yılında restoran sonrası ziyarete açılmıştır. Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, özel eşyalar ile meclis kanunları sergileniyor.

Ulus Meydanı’nda yer alan iki katlı bu yapı ülkemizin ilk meclis binası (23 Nisan 1920-15 Ekim 1924) TBMM binası dışında çeşitli amaçlar için kullanılan yapı, 23 Nisan 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Londra ve Sevr Antlaşmalarına ait dökümanlar, çeşitli devlet yazışmaları, fotoğraflar ve Büyük Taarruz’a ait hatıralar müzenin en dikkat çeken kısımlarıdır.

 

Etnografya Müzesi

etnografya-muzesi

Ankara’nın bir diğer önemli ve kapsamlı müzesi. Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar olan döneme ait çeşitli objeler burada sergileniyor. Anadolu’nun çeşitli bölgelerine ait giysiler, ayakkabılar, halı ve kilimler, ok, yay, çakmaklı tabanca gibi silahlar, Türk çini ve porselenleri gibi çok kapsamlı parçaları bu müzede inceleyebilirsiniz.

 

Ankara Kalesi

ankara-kalesi

Altıdanğ İlçesi’nde yer alan ve yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi, şehrin en önemli tarihi yapılarından. M.Ö 2.yüzyıla kadar dayanan tarihe sahip olan kale, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde birçok kez tadilat geçirmiştir. Günümüzde kale, yılın belirli dönemlerinde özel festivallere ev sahipliği yapıyor.

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

anadolu-medeniyetleri-muzesi

Ülkemizin en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Anadolu’nun önemli arkeolojik eserlerinin sergilendiği bu müze Mahmud Paşa Bedesten ile Kurşunlu Han adlı tarihe binalarda yer alır. 1997 yılında Avrupa Müze Forumu tarafından 68 müze içerisinden yılın müzesi seçilen bu yer alanında dünyanın sayılı müzelerinden biridir.

 

Çengelhan R. M. Koç Müzesi

cengelhan-rahmi-koc-muzesi

2005 yılında Ankara’nın Altındağ semtinde açılan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, şehrin ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip. Ankara Kalesi’nde, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Çengel Han adlı binada yer alan müzede 1850 yılından günümüze sanayide kullanılan çeşitli ekipmanlar, ilk daktilo, ilk televizyon ve taşımacılıkla ilgili objeler sergileniyor.

 

Augustus Tapınağı

augustus-tapinagi

MÖ. 25 yılından sonra inşa edilmiş, çeşitli tadilat ve düzenlemelerde günümüze kadar ulaşmış şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Hacı Bayram Mahallesi’nde yer alan yapının çevresinde birçok önemli gezi noktası yer alır. Tarihi yapıları gezmekten hoşlananlar Augustus Tapınağı’nı dolaşabilir.

 

Hacı Bayram Camii

haci-bayram-camii

Ulus’ta yer alan Hacı Bayram Camii, şehrin en önemli camilerinden biri. 1428 yılına dayanan tarihe sahip caminin bahçesinde bu yapıya adını veren Hacı Bayram’ın türbesi yer alır. Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba’nın 1714 yılında restore ettirdiği cami son olarak Ankara Büyükşehir Belediyei tarafından restore edilmiş ve 2011 yılında ibadete açılmıştır.

 

Kocatepe Camii

kocatepe-camii

Ankara’nın en önemli dini yapılarından biri. İnşasına 1967 yılında başlanan fakat ilk tasarımın fazla modern bulunmasının ardından proje değişikliği ile ancak 1987 yılında tamamlanan caminin açılışı Turgut Özal tarafından yapılmıştır. 4500 m2 alana sahip olan camide konferans salonları, kütüphane ve ticarethaneler yer alır.

 

Ulucanlar Cezaevi

ulucanlar-ceza-evi-muze

Sıradışı bir cumartesi geçirmek isterseniz Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne gidebilirsiniz. Her ne kadar insan içerisini gezerken biraz ürperip, duygulansa da çok farklı bir atmosferi olan bu müze de farklı bir cumartesi geçirebilirsiniz.

 

Hamamönü

hamamonu

Hamamönü, kültür ve sanat faaliyetlerinin merkezi olarak Ankara’nın gözde mekânları arasında. Başkentin eski yerleşim yerlerinden Hamamönü, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde bürokratlara ve siyasetçilere ev sahipliği yapmış.Geleneksel Türk mutfağı yemeklerinden dünya mutfaklarının eşsiz lezzetlerine, Türk kahvesi ve çay içilebilen kafeler den kahvaltı keyfine kadar çok değişik yemek ve içecek alternatiflerini Hamamönün de tadabilirsiniz.