Her Telden

ANKARA’DA PAZAR GÜNÜ NE Mİ YAPSAK?

ankara

Ankara’da bir şey yok ki!  Bu sözü sık duyar olduk bu aralar. Peki Başkent Ankara’da nereleri gezebilirsiniz?

İşte size pazar günü sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmeniz için tavsiyelerimiz.

 

BEYPAZARI

beypazari

Şöyle biraz şehirden uzaklaşayım, değişik mekanlar göreyim kültür gezisi yapayım derseniz Tarihi İpek Yolu’nun duraklarından Beypazarı size en uygun yer olmaya adaydır. Ankara’ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Beypazarı’nı günübirlik yapacağınız geziler de rahatlıkla gezebilir bir çok yerini keşfedebilirsiniz. Geceyi geçirmek isteyenler için birbirinden harika ve temiz konakları sizi bekliyor. Beypazarı Kurusu, Havuç lokumu, 80 katlı Beypazarı baklavası ve birbirinden leziz yöresel yemeklerinden tadabilirsiniz. Tarihi dokusu ve misafir perverliği size çok iyi gelecek. Ha unutmadan emekli öğretmen, turizm elçisi Mesut Ünsal dan cümbüş eşliğinde Beypazarı Türkülerini dinlemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

 

AYAŞ’TA YAMAÇ PARAŞÜTÜ

ayas-yamac-parasutu

Biraz sıradışı ve extrem bir haftasonu geçirmek istiyorsanız o zaman Ayaş Kumludoruk Tepesi sizin için en uygun yerlerden birisidir. Türk Hava Kurumu Lisanslı yamaç paraşüt pilotları eşliğinde sıradışı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

NALLIHAN DAVUTOĞLAN KUŞ CENNETİ

nallihan-kus-cenneti

Ankara’nın kuş cenneti Nallıhan Gürültü kirliliğinden kurtulmak, korna sesleri, kalabalıktan kaçmak, kuş sesleri, doğa ile baş başa kalmak, gökyüzünde kuşların kanat çırpmasını, dağ eteğinde süzülmesini ya da gölde suya dalıp çıkmasını izlemek çok iyi gelir diyorsanız kuş cennetine doğru yola çıkmanın vakti gelmiş demektir. Hafta sonu kendinize bir güzellik yapın ve kuş seslerini dinlemeye gidin.

Nallıhan-Davutoğlan Yaban Hayatı Geliştirme sahası Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kuş Cenneti, geçit yapan, kışlayan ve üreyen 170 civarında kuş türüne evsahipliği yapmaktadır. Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli eko sistemlere sahip olan Kuş Cenneti’nde, pek çok kuş türü beslenip, barınma imkanı buluyor. Soyu tehlikede bulunan Kara Leylek, Türkiye’de en çok burada görülüyor. Kuş Cenneti’nde, Türkiye’deki 6 balıkçıl türün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür sukuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gök kuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlar. Nesli tehlikede bulunan, küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan da burada yaşıyor. Gökdoğan’ın Türkiye’de 30 üreme yerinden biri burada. Göç zamanı da pek çok tür ve sayıda kuşun ziyaret ettiği alan, kışın binlerce su kuşuna ev sahipliği yapıyor.

 

TUZ GÖLÜ

tuz-golu

Sıradışı bir haftasonu geçirmek isterseniz en doğru adres Tuz Gölü’dür. Hem yerli hem yabancı turistlerin ayak sağlığı için şifa kaynağı. Özellikle öğleden sonra gittiğinizde uçsuz bucaksız beyazlıkta, tuz üzerinde yürüyerek terapi yapabilirsiniz. Ayrıca günbatımını Tuz Gölü’n de izlemek size iyi gelecek.

 

MOGAN GÖLÜ

mogan-golu

Haftasonu için Ankara’ya yakın ideal yerlerden birisi de Mogan Gölü’dür. Hem piknik yapmak, hem balık tutmak, hem de göl de yelkenli deneyimi yaşamak isterseniz size en uygun yer, Mogan Gölü.

 

EYMİR GÖLÜ

eymir-golu

Güzel bir haftasonu geçirmek için en ideal yerlerden birisi Eymir Gölü. Göl kenarında yürüyüş yapabilir, isterseniz bisiklet kiralayarak bisiklet turu yapabilirsiniz.

 

KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI

kizilcahamam-soguksu-milli-parki

Şehrin gürültüsünden uzak sessiz, sakin, kafa dinlemek istiyorum derseniz Kızılcahamam Soğuksu tam size göre bir yer. Bozkır ikliminden sıkılan, Ankara içi, Karadeniz özlemini bir nebze de olsa dizginleyen, eşsiz doğası, çam ormanları ve tabiatı ile harika bir yer. İsterseniz mangalınızı yakarak dinlenebilir yada Soğuksu ormanlarında trekking tarzı ufak yürüyüşler yaparak keşfe çıkabilirsiniz.

 

ÇUBUK KARAGÖL

cubuk-karagol

Karagöl. Çubuk ilçesi yakınlarında bir göl. Ankara’ya 74 km Çubuk ilçesine yaklaşık 40 km uzaklıktaki gölün çevresi çam ve dağ kavağı ormanları ile kaplıdır. Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam arasında küçük ve derin bir krater gölüdür. Çevresinde piknik yapılabilecek masalar bulunmaktadır. Tantalos efsanesinde adı geçen Karagöl Yamanlar dağı üzerinde bulunur. Küçük, dairesel ve güzel manzaralı gölün etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Doğa ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir.

 

NALLIHAN UYUZSUYU ŞELALESİ

nallihan-uyuzsuyu-selalesi

Uyuzsuyu Şelalesi’nin; Ankara’ya uzaklığı 200 kilometre, Nallıhan’a ise yaklaşık 30 kilometre. Nallıhan ilçesini geçtikten sonra tabelaları takip ederek ulaşmak mümkün. Karacasu Köyü’nden 6 kilometre uzunluğundaki yol ile ulaşabiliyorsunuz. Yolu oldukça dar. Ancak olağanüstü güzellikteki manzaranın eşliğinde şelaleye gidiyorsunuz. Şelale girişinde güzel bir tesis var. Şelale, hem Ilıcasu hem de Uyuzsuyu olarak biliniyor. El değmemiş bir orman dokusunun içinde oldukça yüksekten dökülen suyu ile şelaleye varıyorsunuz. Şelalenin tam karşısındaki seyir terasları, manzaranın tadını çıkarmak için oldukça ideal. Seyir terasları, çeşme ve tuvalet var. Dilerseniz piknik için de oldukça uygun. Arazi çam ormanı ile kaplı. Sessizce yürürseniz yaban kuşları görebilirsiniz.Piknik alanından akarak gelen su, yaklaşık 60 metrelik bir yükseklikten dökülüyor. Fotoğraf tutkunları suyun dökülüşünde oldukça güzel kareler bulabilir. Henüz yeni keşfedilmiş olması dolayısıyla doğa oldukça bakir. Oldukça zengin kareler yakalayacağınıza eminim. Buraya uğramadan önce Nallıhan’da yemek molası verebilirsiniz.

 

TULUNTAŞ MAĞRASI

tuluntas-magrasi

Tuluntaş Köyü hudutları içinde, Karayatak mevkiinde, Ankara Çevre Yolu kenarında bulunmaktadır.

1992 yılında, Ankara Çevre Yolu yapımı sırasına taş ocağı olarak kullanılan alanda, dinamitle yapılan patlatma sonucu ortaya çıkan doğal bir mağaradır. Tuluntaş Mağarasının yan kolları ile toplam uzunluğu 549 metredir. Fosil mağara denilen türdedir. Şuan da Türkiye de tespit edilmiş En büyük Damlataş mağarası olmasına rağmen maalesef ki yıllardır Ankara Turizmine kazandırılamamıştır.

Mağarada dikit, sarkıt ve sütunlar bulunmaktadır. Ocaktaki dinamit patlamaları sırasında mağaranın bir kısmı ve bazı damlataş oluşumları tahrip olmuştur.

 

KIZILCAHAMAM ABACI PERİ BACALARI

kizilcahamam-abaci-peri-bacalari

Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde yer alan peribacalarının, Ankaranın ilçelerinden Kızılcahamamda da görülmesi bu bölgenin turistlik açıdan keşfedilmesinde önemli rolü olmuştur. Kapadokya peribacaları ile benzer özellikte olan Abacı peribacaları kolay ve engebesiz bir ulaşım yoluna sahiptir. Çeltikçi beldesinde Başören köyü Abacı mahallesinde yer alan peri bacaları Ankaranın gizli kalmış güzelliklerinden birisidir.

 

BEYPAZARI EĞRİOVA YAYLASI

beypazari-egriova-yaylasi

Ankara’ya 150, Beypazarı’na 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova yaylası mesire alanına, Karaşar beldesi üzerinden gidiliyor. Yolunun 25 kilometrelik kısmı stabilize olan mesire yerinde bir kır gazinosu bulunuyor. Sahip olduğu göl ve orman manzarası ile ziyaretçilerin temiz hava alma imkanı bulabildiği bu mesire yeri, doğal yapısı ile izcilik faaliyetleri, doğa sporları, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık çalışmalarına imkan sağlıyor. Birçok sivil toplum kuruluşu tarafından Ankara’nın turizm merkezi olmaya aday gösterilen Eğriova Yaylası’nın, bin 600 metre rakımlı alanlarında sarıçam, karaçam ve köknar ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlar görülmeye değer…

 

KIBRIS KÖYÜ KANYONU

kibris-koyu-kanyonu

Ankara şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktaki Kıbrısköy Kanyonu.Şehir merkezine yakin olmasının yaninda, doğal güzelliği bir o kadar uzak.

Ankara’ya 20, Mamak ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kıbrıs köyüne, Samsun yolunun Kıbrısköy sapağından ayrılarak veya Elmadağ yoluyla özel araçlarla ya da Ulus ve Kızılay’dan ring yapan 355 (Zerdalitepe), 357 (Kıbrısköy) ve 361 (Yeşilbayır) otobüsleriyle gidilebilir.

Otobüsün son duragında indikten sonra çeşmenin yanından,15 20 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulasabılırsınız.Kanyona girdikten sonra ince toprak bir yoldan 10 dakika kadar yürümeniz gerekmekte bazı yerlerde calılar çantanın giremeyecegi kadar cogalıyor.Sakın geri dönmeyin devam edin hemen ilerde sağda asagıdaki alanı görebilirsiniz.

Kanyon içerisinde kamp kurulabilecek yerler bulunuyor ve bir kaç çadır sığabiliyor.

 

KIZILCAHAMAM ALİCİN MANASTIRI

kizilcahamam-alicin-manastiri

Türkiye’nin saklı hazinelerinden biri olan Alicin Manastırı, Sümela Manastırı’na benzerliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki Alicin Kanyonu’nda bulunan Alicin Manastırı, Sümela Manastırı’ndan bile daha eski dönemlere aittir. Ankara’yı turizm açısından hareketlendirmesi beklenen Alicin Manastırı, son zamanlarda turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Manastıra, Çeltikçi beldesine gelmeden önceki Alicin tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Alicin Manastırı’nın yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de görkemli yapısıyla görülmesi gereken önemli noktalardan biridir.

 

GÜDÜL İNÖNÜ MAĞRALARI

gudul-inonu-magralari

Ankara İli, Güdül İlçesi, Kirmir Çayı kenarında İnönü mevkiinde bulunan, Bizanslılar döneminden kaldığı tahmin edilen, dağın içini oymak suretiyle yapılan bu mağaralarda, merdivenlerle kat kat yukarılara çıkılmaktadır.

İç Anadolu’daki Ürgüp-Göreme mağaralarıyla benzerlik gösteren İnönü Mağaraları, merkezi yerdeki kilisesi ile bir köy topluluğunu andırmaktadır. Kirmir Çayının zamanla altını oyduğu dağın parçalanmasıyla yukarı katlara çıkan merdivenlerin bazıları açıkta kalmış tarihi bir görünüm sergilemektedir.

Ankara’nın tarihi en eski yerleşim yeri olan Güdül’e attığınız her adımda tarihi hissedeceksiniz. Kirmir Çayı boyunca tepelerin eteklerine oyulmuş mağaralar sizlere Güdül’ün tarihi hakkında ufak ipuçları verecektir.

 

GÜDÜL SORGUN GÖLETİ

gudul-sorgun-goleti

Sorgun Göleti, neredeyse Abant Gölüne muadil, onu hiç aratmayacak derece güzelliğe sahip, doğal bir mesire alanıdır. Bolu dağının uzantısı olan sıra dağların arasında, yeşilin her tonunun olduğu, ormanın ortasında bir doğa harikasıdır. Sorgun Göleti, Güdül merkeze, 23 km mesafede olup, iki farklı yol üzerinden bu bölgeye ulaşılabilmektedir. Birisi, Ankara-Beypazarı yolu Güdül sapağına döndükten sonra Yeşilöz İstikametinden Sorgun’a ve gölete bağlanılabiliyor. İkinci güzergah ise, Ankara-İstanbul otobanı üzerinden Çeltikçi-Yeşilöz istikametinden de gölete ulaşmak mümkün olabilmektedir. Başkente yakın olması sebebiyle, günü birlik ziyaretlere çok açık olan bu mesire alanı, ormanın ortasında oluşan doğal bir inci durumundadır. Yerleşke içerisinde, gölet manzaralı bir konak yer almaktadır. Önümüzdeki yıllarda bu bölgede yapılacak olan yatırım ile Sorgun Göleti’nin ünü ülkemizi aşacaktır.

 

Ankara da yaşayıp da Ankara da böyle yerlerde mi varmış dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Evet Ankara esasında bazı kişilerin bildiği ama birçoğu kişinin bilmediği Tabi Güzellikleri içerisinde barındırıyor.

Sizin bildiğiniz gizli kalmış güzelliklerde varsa yorumlarınızla bizimle paylaşabilirsiniz.