Her Telden

BİZİMDE OLSA DEDİRTEN BANKLAR

Sanat her yerde: Yaratıcılıkta sınır tanımayan banklar…

 

kalem-bank

Bir şehrin çehresini oluşturan nedir diye sorsak, muhtemelen birçok insan bu sorunun cevabının binalar, köprüler, parklar ve heykeller olduğunu düşünecektir. Peki size aklınıza gelmeyecek bir şey söyleyip banklar deseydik? Elbette bunu tahmin etmiyordunuz.Her ne kadar bir çok yerdeki banklar sıradan ve sıkıcı görünüme sahip olsalar da, bazı banklar oldukça eğlenceli bir şekilde tasarlanmış olup adeta zeka ve estetik ürünü diyebileceğimiz mükemmellikte.

creative-public-benches

Günün her saati yüzlerce ve hatta binlerce insanın ziyaret ettiği parklar ve yol kenarları, özellikle de yaratıcı beyinler tarafından üretilmiş sokak sanatlarına, eşsiz tasarımlara sahip banklara ve bir dolu başarılı peyzaj ürünlerine ev sahipliği yapıyorlar. Günün her anında ve her yaştan insanların rahatlıkla sosyalleşebilecekleri bu mekanlar, bünyelerinde barındırmış oldukları bu güzelliklerle, ziyaretçilerinin her açıdan rahatlayabilmelerine olanak tanıyorlar.

bavul-bank

Ülkeler kültürler birbirinden çok farklı ama ortak olan tek bir şey fark yaratmak. Şehirlere parklara küçük dokunuşlar yapmak onu farklı ve çekici kılar. En yaratıcı bank örnekleri de bunun en güzel örneklerinden. Ülkemizde de böyle küçük ayrıntılara daha fazla yer verilmesi dileğiyle.

SOFT Rockers Bankı – ABD

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-soft-rockers-banki-abd

Listemizde yer alan belki de en yaratıcı oturaklardan bir tanesi olan SOFT Rockers, MIT Profesörü Sheila Kennedy ve Kennedy&Violich Architecture ekibi tarafından meydana getirildi. Sanat Bilim Teknoloji Festivali’nin (FAST) 150’nci yıldönümüanısına meydana getirilen bu tasarım, güneş enerjisinden yararlanarak, hava karardıktan sonra bulunduğu çevreyi aydınlatabiliyor. Ayrıca hoparlör veya cep telefonu bağlantısını gerçekleştirebilmenize imkan tanıyan USB girişleriyle de oldukça etkileyici bir akşam geçirebilmenizi sağlıyor.

 

Off-Ground – Danimarka

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-off-ground-danimarka

Danimarka’nın Kopenhag kentinde, 2013 yılından beri varlığını sürdüren bu banklar, Amsterdamlı Jair Starschnow ve Gitte Nygaard adlı iki tasarımcı tarafından meydana getirildi. Hem hamak hem salıncak hem de bir koltuk gibi kullanılabilen Off-Ground adındaki bu büyüleyici koltuklar, kullanılmayan itfaiye hortumlarından oluşturulmuşlar. Oldukça yaratıcı bir zekanın ürünü olarak karşımıza gelen Off-Ground koltuklarında uzanırken eşsiz bir liman manzarasına da şahitlik edebilirsiniz.

 

Özel Kıvrımlı Koltuklar – Avustralya

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-ozel-kivrimli-koltuklar-avustralya

Avustralya’nın en büyük şehrinde bulunan Sidney Üniversitesi’nin kampüsü, Cadigal Green adında eşsiz bir parka da ev sahipliği yapıyor. Parkın bünyesinde bulunan, şezlong şeklindeki kıvrımlı koltuklar, hem farklı tasarımlarıyla hem de konforlu yapılarıyla kampüse ve adını Avustralya yerlilerinden alan Cadigal parkına fazlasıyla renk katıyorlar. Taylor Cullity Lethlean tarafından tasarlanan bu banklar, yaklaşık 13 yıldır Cadigal Green parkını süslüyorlar.

 

Dönen Bank – Güney Kore

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-donen-banklar-guney-kore

Güney Koreli genç tasarımcı Sung Woo Park tarafından tasarlanan bu banklar, listemizde yer alan en kullanışlı tasarım ürünlerinden bir tanesidir. Seul şehrindeyer alan bu güzellikler, bünyelerinde dönebilen bir mekanizmayı barındırıyorlar ve bu mekanizma sayesinde, yağmurlu havalarda bile kuru kalabiliyorlar.

 

Paprocany Gölü Dinlenme Ağları – Polonya

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-paprocany-golu-dinlenme-aglari-polonya

Polonyalı tasarım firması +RS, Paprocany Gölü’nün kıyısına, ziyaretçilerin hem göl manzarasıyla huzur bulacakları hem de kusursuz bir şekilde rahatlayabilecekleri bir ağ sistemi kurmuş. Ahşaptan yapılma bir yürüyüş yolunun içerisinde bulunan bu ağlar, Tychy kenti sakinlerinin göl kenarında eşsiz bir deneyim yaşamalarına imkan tanıyor.

 

Park In Vöklabruck – Avusturya

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-park-in-vocklabruck-avusturya

Avusturya, Vöklabruck’ta bulunan popüler bir gölet içerisine yerleştirilmiş gözlem güvertesi, hem eşsiz bir doğa manzarasını misafirleriyle buluşturuyor hem de tasarımıyla gören herkesi büyülüyor. Westpol Landscape Architects firması tarafından gölet içerisine oyularak meydana getirilmiş olan bu eşsiz yapı, ziyaretçilerin ıslanmadan, su yüzeyi ile aynı mesafeden gözlem yapabilmelerini de sağlıyor.

 

Arms Bankı – Ukrayna

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-arms-bank-ukrayna

Bench in Kiev adıyla da tanınan bu sanat eserleri, Ukrayna’nın ilk modern heykel parkı olan Kiev Moda Parkı’nda yer alıyorlar. Lilia Litkovskaya tarafından 2013 yılında meydana getirilen bu esere “The Arms (Kollar)” adı verilmiş.

 

Blue Carpet – İngiltere

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-blue-carpet-ingiltere

Sokak sanatının bir parçası olan Blue Carpet adındaki bu oturak, İngiltere’nin Newcastle şehrinde bulunuyor. Thomas Heatherwick adındaki bir tasarımcı tarafından meydana getirilen bu eşsiz tasarım, mavi renkli kaldırım taşlarıyla döşenmiş bir alan üzerine, reçine ile ezilmiş mavi renkli bir cam eklenerek meydana getirilmiştir. Halı yüzeyinden bir parçanın yukarı doğru kıvrılmış hali olarak, 3 boyutlu bir görünüme sahip olan bu çalışma, 2001 yılından beri Newcastle şehrini süslemeye devam ediyor.

 

Alleswirdgut Architektur Bankı – Lüksemburg

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-alleswirdgut-architektur-banki-luksemburg

Lüksemburg, Esch-sur-Alzette’de bulunan bu korunaklı bank, AllesWirdGut adındaki firma tarafından 2010 yılında tasarlandı. Özellikle de yağmurlu havalarda oldukça kullanışlı bir sığınak olarak kullanılabilecek olan bu farklı tasarım ürünü, 10 bin metrekarelik yenilenmiş bir alanın en dikkat çeken öğesi olarak karşımıza geliyor. Ahşap ve paslanmaz çelik gibi materyaller ile meydana getirilen bu güzellik, şehir meydanında vakit geçirmek için oldukça uygun bir yer olabilir.

 

 

Balina Kuyruğu Bankı – ABD 

dunyanin-en-yaratici-banklari-ve-koltuklari-balina-kuyrugu-banki-abd

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki La Arcada alışveriş merkezini süsleyen Balina Kuyruğu Bankı, sağa ve sola dönük heykellerin yanı sıra, alışveriş merkezinin ön kısmına yerleştirilmiş toplamda üç heykelden oluşuyor. James Bottoms adındaki bir heykeltıraş tarafından meydana getirilen bu sanat eserlerinin dışında, Santa Barbara’daki alışveriş merkezini süsleyen yunus balığı şeklinde farklı oturaklar da bulunuyor.

 

ankara-kapi

Şehrin kalabalıklığından kurtulup, biraz olsun doğa ile baş başa kalabildiğimiz parkların demirbaşlarından olan banklar, usta tasarımcıların ellerinde eşsiz sanat eserlerine dönüşüyorlar. Peki, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan büyüleyici tasarımlarıyla karşımıza gelen bu banklardan sizce hangileri Ankara sokaklarında olmalı 😀