Her Telden

BURADAKİ RUH FARKLI

cikrikcilar-yokusu

Ankara’nın Tarihi Çıkrıkçılar Yokuşu ve Samanpazarı

Elbette Ankara’da yaşayanların çoğunluğunun bildiği, adeta zamana yolculuk ettiği, eğlenceli, nostaljik aynı zamanda da ekonomik alışverişin adresidir Ulus.

Alışveriş geleneğini günümüze kadar yaşatan ancak sayıları her geçen gün artan AVM’ler karşısında ciddi kan kaybeden esnafımızı ihmal etmemek lazım. En son ne zaman gitmiştiniz bir düşünün! Epey olmuş değil mi?  Tarih kokan dükkanlarında güler yüzlü esnaflar sizleri bekliyor. Çok keyif alacaksınız çünkü buradaki ruh farklı !

 

ankara-cikrikcilar-yokusu

Eskiye yolculuk yapabileceğimiz, zamanın durduğu bir yer var.

Ankara dostlukların, muhabbetin, demlerin kentidir. Ulus; memleket insanının yelpazesi gibi adeta. Renkli ve çeşitli. Ulus’tan içlere doğru yol alıp Kaleiçi’ne çıkan yokuşa geldiğinizde Samanpazarı bölgesindesiniz. Samanpazarı’nın her sokağında bir telaş, bir sürpriz var. Burada gezerken insan bir taraftan geçmiş yaşamlara tanıklık ediyor diğer yandan da kentte zamanın durduğu bir yerde soluklanma fırsatı yakalıyor .

Kumaştan giyime olan ürünler için Çıkrıkçılar Yokuşu, elektronik eşyalar için Konya Sokak, baharat ve bakliyat için At Pazarı’nın tercih edildiği Samanpazarı, bugünkü haliyle dükkânlardan oluşan bir eski zaman yolculuğu aslında.
Samanpazarı’ndaki önemli duraklardan biri Pirinç Han. Handa, eski pikaplardan plaklara, fotoğraf makinelerinden hediyelik eşyalara, artık gündelik hayatta kullanılmayan birçok şeyi bulmak mümkün. Yorulanlar ise avluda kahve içerek dinlenebilir.

Pirinç Han’ın hemen yanı başındaki sokaktan devam edildiğinde sağlı sollu çok sayıdaki dükkândan birinden ise güzel nağmeler yükseldiğini duyacaksınız. Bu Gramofoncu Ali’nin dükkânı. Oradan kaleye doğru yürüyüp meydana geldiğinizde, 1884 yılında dönemin valisi Sırrı Paşa tarafından yaptırılan dokuz metrelik saat kulesi gözünüze çarpacak. Kim bilir nelere tanıklık etmiş saat kulesinin baktığı meydandaki önemli yapılardan biri de Çengel Han. Handa müze ve antikacılar yer alıyor.
Ankara’nın tarihi Çıkrıkçılar Yokuşu. Vehbi Koç gibi nice iş adamı ve politikacıyı ülkeye kazandırmış bu yokuşun esnafı, şimdi göğü delen alışveriş merkezleri ile mücadele ediyor.

Ankara’nın en eski ticaret merkezi. Düğün alışverişleri buradan yapılırdı. Burada önceleri Ankara’nın ünlü tiftik keçilerinden elde edilen ve dokumacılığın ham maddesi olan yün ve pamukları, mamul haline getiren çıkrıkçı ustaları vardı. Çıkrıkçılık buraya adını veren bir meslekti. Daha sonra modern fabrikalar kuruldu. Zaman kaybına, çırak bulmadaki zorluk da eklenince bu meslek, 40-50 yıl önce ortadan kayboldu. Dolayısıyla iş artık hazır giyime döndü. Son kalanlar da şimdilerde yorgancılık yapıyor.

Samanpazarında eski Ankara’nın canlılığını koruyan alışveriş mekanlarından birisi olan Çıkrıkçılar yokuşu, özellikle düğün-nişan-abiye kıyafetleri, kına, çeyiz, perde, hac malzemeleri vs. tekstil, tuhafiye, mefruşat, manifatura ürünleri arayanlar için iyi bir alternatif olabilir. Çıkrıkçılar yokuşuna ulaşmak için Ulus-heykel’den 5-10 dakikalık bir yürüyüşü göze alabilir veya Anafartalar Caddesinden geçen otobüs ve dolmuşlardan istifade edebilirsiniz.

 

ÇIKRIKÇILAR YOKUŞU

Ve yüzünü alıp çıktım. Öğleye doğruydu
Çıkrıkçılar yokuşuna yağmur yağıyordu

Ellerin ellerimde sessiz yürüyorduk ve
Kapkara bir oğlan durma bize bakıyordu

Tuhaf uzun bir sokaktı ve ben susuyordum
Bir kız memelerini bırakıp gidiyordu

Âşıktım ve hep seni soyuyordum aklımda
Bir adam çarşıyı üstümüze kapıyordu

Kadınların kızların ardından gittim durdum
Öptüğüm yerlerin içimde durulmuyordu

Üç kez yokuşu indim çıktım boncuklar aldım
Kocaman kırmızı ağzın ki hiç bitmiyordu

Akşama doğru bir aşçı dükkânına girdim
Sana benzeyen incecik atlar geçiyordu

Sonra birdenbire büyük bir sessizlik oldu
Bu dünyadan İlhan Berk geçti dedim yürüdüm.

İlhan BERK