Her Telden

LEONARD COHEN HAYATINI KAYBETTİ

leonard-cohen

Dünyaca ünlü Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve şarkıcı Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Leonard Cohen, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen Leonard Cohen geçen ay çıkardığı You Want It Darker albümüyle ilgili konuşurken “Ölmeye hazırım. Umarım fazla rahatsızlık vermez” demiş; Ağustos ayında ise kaybettiği ‘ilham perisi’ sevgilisi Marianne Ihlen’e yazdığı mektubunda; “Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim” demişti.

Cohen, 1994’te Jeff Buckley tarafından yeniden yorumlanan ‘Hallelujah’ eseri ile popülerliğinin zirvesine ulaştı.  1995 yılında Budist olduğunu ilan etti ve sessizliğe gömüldü. Ozan, 2001 yılında bir albüm daha yaptı. 2005’te Cohen’in kızı, sanatçının menajerinin ondan 5 milyon dolara yakın para çaldığını öğrendi. Cohen yeniden kazanmak için 2008’den 2013’e kadar ‘Old Ideas’ adını verdiği bir dünya turnesine çıktı. Bu turne kapsamında tam 387 kez konser verdi.

2016 Ekim ayında ‘You Want It Darker’ albümünü oğlu Adam’ın prodüktörlüğünde yayınlayan Cohen, ‘Bu direnci hissettiğinizde ve devam edebilecek gücü bulduğunuzda, bu benim için 30’umda yaptığım albümlerden daha anlamlı’ demişti. Leonard Cohen, bu albüm sonrasında Rolling Stone’a verdiği görüşte ‘Ölmeye hazırım. Umarım çok rahatsız edici olmaz’ demiş ve ‘Aslında sürekli kendimi dramatize ettim, çok abarttım. Sonsuza kadar yaşamaya niyetliydim’ diye eklemişti.