Her Telden

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA

en-guzel-koy

“Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür.”

 

Ülkemizin Dünyayı Kıskandıracak Güzellikteki 20 Köyü

 

cumalikiz-bursa

Cumalıkızık’a gitmediyseniz bile en azından dizilerden aşina olabilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası’na alınmış, Uludağ’ın eteklerinde güzel mi güzel bir köyümüz.

 

sirince-selcuk-izmir

Şirince’yi bilmeyen yok. Hatta Dünya’da da epey ün sahibi. Hem kıyamet bile dokunamıyor hem de enfes şarapları var. Köy gibi köy.

 

golyazi-bursa

Küçük bir yarımadada kurulan bu köy gerçekten farklı. Köyde yer yer Roma döneminden kalma evler görmek mümkün. Her sene Leylek Şenliği düzenleniyor. Köy meydanındaki 450 yıllık çınar da görülesidir.

 

faralya-mugla

Kelebekler Vadisi’ni içinde bulunduran bir köyden daha fazla ne bekleyebilirsiniz ki? Aslında daha fazlası da var; tarihi Roma ve Likya kalıntıları da gitmişken görülmelidir.

 

sigacik-seferihisar-izmir

Eğer sizin için en önemli şey sakinlik ise ülkenin en sakin ilçesi Seferihisar’a bağlı bu köy tam sizlik.

 

uzungol-trabzon

Adını kıyısında bulunduğu gölden alıyor. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Aslında Uzungöl’ü bilmeyen yok. Belki de bu kadar çok bilindiği için koruması günden güne zorlaşıyor.

 

birgi-odemis-izmir

Çevre illerden yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Birgi’nin türbeleri meşhur. Sokaklarında gezerken Osmanlı’dan pek çok esinti görmek mümkün.

 

selimiye-marmaris-mugla

Herkesten uzaklarda, denize sıfır, doğayla başbaşa. Eskiden küçük bir balıkçı köyü iken şimdilerde daha çok turizme hizmet eden bir köy.

 

kayakoy-fethiye-mugla

En farklı köyler arasında gösterebileceğimiz Kayaköy’ün mistik bir havası var. Yüzlerce taş evden oluşuyor, Büyü filmine evsahipliği yaptığı da bilinir.

 

kalekoy-kas-antalya

Bir köy düşünün ki hem güzel bir doğa hem de tarihi kalıntılar barındırsın. Bir kez gidildiğinde geri dönmesi zor olabilir.

 

uchisar-nevsehir

Kapadokya’nın en güzide yerlerinden biri. Kalesiyle ünlü bir belde ve civarın en yüksek yerlerinden olduğu için güzel de bir manzara sunuyor.

 

kalekoy-gokceada-canakkale

İsmini köyde bulunan antik kaleden alan Kaleköy’ün sakinleri zamanında şehirden buraya göçmüş insanlardan oluşuyor. Sakin ama denizi de olsun diyenlerin kendini bulacağı bir köy.

 

adatepe-canakkale

Bol bol çiçeklerle bezeli rengarenk pencereleri olan taş evlerle dolu bu köy hem göz zevkinize hitap ediyor hem de dinginlik veren bir atmosfere sahip.

 

mardin

Mardin’in köylerinde Mezopotamya’nın etkilerini görmek mümkün. Dara antik kenti de bu yörede çıkmıştı. Osmanlı’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Roma döneminde kadar farklı yapılar görülüyor.

 

gumusluk-bodrum-mugla

Rakı, balık, deniz havası, sakinlik… Tam da şu an aradığımız şey.

 

hazindak-camlihemsin-rize

Yaylalarıyla meşhur Doğu Karadeniz’in buradaki köyleri doğayla kucak kucağa. Bu bölgede belli dönemlerde şenlikler yapılıyor, yazları en güzel zamanlar.

 

adrasan-kumluca-antalya

Mavi ve yeşilin bu kadar güzel uyumlu olduğu nadir yerlerden biri Adrasan. Eski adıyla Çavuşköy’de yapılaşmaya izin verilmiyor ki umarız hep böyle devam eder. Denizden vazgeçemeyenler için ideal bir nokta.

 

doganbey-soke-aydin

Dilek yarımadası milli parkı sınırları içinde kalan köyün deniz manzarası var. Ayrıca sessiz sakin olmasıyla da biliniyor. İzmir ve Aydınlılar’ın haftasonu kaçamaklarını yaptıkları rotalar arasında.

 

yesilyurt-canakkale

Kazdağları’ndaki bir köyün güzel olmaması ihtimalinin olmadığını biliyoruz.. Burası dünyada oksijen bakımından ikinci sırada. Sokakları şirin yapılı taş evleriyle bezeli. Mitolojiye göre Zeus burada doğmuş, bir tanrının memleketinin sıradan olması beklenemezdi.

 

guzelcehisar-bartin

Bartın küçük bir şehir olmakla belki de en iyisini yapmış. Buradan bakınca ülkenin en sorunsuz yerlerinden biri gibi görünüyorlar. Aslında saklı bir cennet.